Вовчок соняшниковий

Вовчок соняшниковий

Вовчок соняшниковий (Orobanche Cumana) є найбільш небезпечним квітковим паразитом посівів соняшнику, який має декілька фізіологічних рас. На сьогодні ідентифіковано 8 рас цього паразита: A, B, C, D, E, F, G, H. Вовчок паразитує як на культурних, так і дикорослих представниках родин пасльонових і айстрових.

Розмноження вовчка відбувається через насіння. Одна рослина вовчка здатна продукувати до 500 тис. насінин. Легке, як пил, воно вільно розноситься вітром та водою, прилипає з ґрунтом до взуття людей, до ґрунтообробної техніки, переносяться пиловими бурями на далекі відстані. У ґрунті насіння зберігається до 20 років. Насіння вовчка проростає тільки під впливом кореневих виділень рослин-господарів з глибини до 20 см. При проростанні із зародка розвивається ниткоподібний паросток, який присмоктується до кореня соняшнику, а потім у цьому місці потовщується. Із зовнішньої сторони потовщення з’являється брунька, з якої розвивається стебло.

Оптимальними умовами для проростання насіння паразита у ґрунті 

є температура в межах 15–25°С і вологість 70-85%.

 

Від моменту проростання насіння вовчка до його появи на поверхні ґрунту минає не менше 1,5-2 місяців. У стійких до вовчка гібридів соняшнику на місці його проникнення в корінь рослини господаря утворюються здуття, що перешкоджають подальшому розвитку паразита.

Зараз строки мутації паразита значно скоротилися і вже кожні 4–5 років йде атака нових, більш агресивних рас, тобто селекція не завжди встигає за появою нових рас. 

 

Слід наголосити, що в регіоні поширення вовчка небажано використовувати гібриди з новими генами стійкості, якщо в них немає потреби. Тобто, якщо вовчок не уражує гібриди з стійкістю до 5 рас вовчка (А-Е), не варто переходити на гібриди стійкіші до більш нових рас паразиту (>F).

Для успішної боротьби з вовчком соняшниковим найбільш дієвим є використання стійких гібридів соняшнику або виробничої системи Clearfield®.

 
 

 

 

Читайте також

Класифікація гібридів кукурудзи по ФАО

Кукурудза є важливою сільськогосподарською культурою. Її широко використовують не тільки в кормовій і харчової галузі, а й у промисловості. У зв’язку з чим, на території нашої країни вона вирощується повсюдно...
Основні хвороби кукурудзи

 

  • Летюча сажка - Sphacelotheca reiliana (Kuhn) G.P. Clinton.
  • Пухирчаста сажка - Ustilago zeae (Beckm.) ...
  • Нігроспороз - Nigrospora orizae
  • Гельмінтоспоріоз (бура плямистість) - Helminthosporium turcicum Pass.
  • Фузаріоз качанів - Fusarium moniliforme J